Miçotakis, Türkiye’ye geliyor: Erdoğan ile görüşmede masada hangi konular var?

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirecek. Son olarak 7 Aralık’ta Atina’da görüşen İki lider, Ankara’da bir araya gelecek. Son dönemde adalara ‘ekspres vize’ uygulaması ve Atina Bildirgesi ile pekişen yakınlaşma adımları kapsamında, görüşmenin de olumlu bir gündem çerçevesinde gerçekleşeceği belirtiliyor. Miçotakis’in Ankara ziyaretinin 6-7 saat içerisinde tamamlanması, iki liderin baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak açıklama yapmaları bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret öncesi Yunanistan basınına verdiği ropörtajda, “Bizler, Türkiye ve Yunanistan olarak sadece aynı coğrafyayı değil, birçoğu tarihsel boyut taşıyan ortak unsurları da paylaşıyoruz. Tabii ki aynı düşünmediğimiz konular bulunuyor, fakat uzlaşabileceğimiz başlıkların da sayısı az değil” ifadelerini kullanmıştı. Miçotakis ise, “Yunan-Türk ilişkileri karmaşıktır ve tarih ve duygularla doludur. Bu asla değişmeyecek” demişti.

Peki, Erdoğan ile Miçotakis’in gündeminde hangi başlıklar var?

Ankara, Yunanistan’ın Ege’de deniz parkları konusunda atmak istediği adımlara tepki göstermişti. Atina, bu adımların ‘çevre’ konusu ile alakalı olduğunu söylerken, Türkiye Dışişleri Bakanlığı ‘adaların egemenliği’ konusunu gündeme getirmişti. Bakanlığın açıklamasında, “Ege sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan’a devredilmemiş bazı ada, adacık ve kayalıkların statüsüne ilişkin hususları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını Yunanistan’a tavsiye ederiz” denilmişti. Erdoğan ile Miçotakis’in, deniz parkı gündemini ele alması bekleniyor.

Miçotakis ayrıca, Kariye’nin cami olarak ibadete açılmasını da masaya yatıracağını dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aralık ayında Atina’ya gerçekleştirdiği ziyarette, iki lider Atina Bildirgesi’ni imzalamış ve Doğu Akdeniz ile Ege’de geçmiş dönemlerde yaşanan askeri ve siyasi gerilimlerin bir daha yaşanmaması için alınacak önlemler konusunda uzlaşmıştı. Bu görüşmede de, liderlerin Doğu Akdeniz ve Ege mesajları vermesi bekleniyor.

Öte yandan, İsrail-Filistin sorunu başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmelerle ilgili Türkiye’nin görüşlerinin aktarılması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Aralık 2023’te Yunanistan ziyaretinde, çeşitli alanlarda imzalanan toplam 15 anlaşmaya ilave olarak Miçotakis’in ziyaretinde “Sağlık ve Tıp Bilimleri ile Afet ve Acil Durum Yönetimi” konularında anlaşmalar imzalanması da gündemde.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x